--
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש בניהול ד"ר גיא אור
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש
בניהול ד"ר גיא אור
לעזרה חייגו 03-6206417

מהי פסיכותרפיה?

המילה פסיכותרפיה פרושה בעברית: טיפול נפשי,  והיא שם כללי למגוון שיטות של טיפול, הנעשה באמצעות שיחות וקשר מילולי בין המטפל למטופל ושנועד להפיג תסמינים נפשיים, ו/או לאפשר שינוי פנימי על מנת לשפר את יכולת ההתמודדות ואת איכות החיים של המטופל.

בכל שיטות הפסיכותרפיה המטפל מגיע בגישה נייטרלית,  כלומר, הוא פנוי מבחינה רגשית לעולמו של המטופל ולצרכיו הרגשיים. חשוב שייווצר יחס של אמון וקרבה בין המטפל למטופל. יחס כזה מבוסס על אמפתיה, שהיא היכולת של המטפל לחוש ולהבין את עולמו של המטופל דרך עיניו, כלומר מזווית הראיה של המטופל.
עמדה זו של המטפל, המבוססת על ניטרליות ואמפתיה, מאפשרת למטופל חשיפה עצמית ופותחת כך פתח לשינוי.

המטפלים בטיפולים אלה נקראים פסיכותרפיסטים. הם יכולים להיות פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים ומטפלים באומנויות, ובלבד שעברו הכשרה מסודרת ומספקת בפסיכותרפיה.


האם יש סוגים שונים של פסיכותרפיה?


קיימות מספר גישות של פסיכותרפיה. הידועה והנפוצה מכולן היא פסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית (הקרויה גם פסיכותרפיה דינאמית). ישנן גם גישות לטיפול ממוקד יותר ובהן: טיפול התנהגותי קוגניטיבי – גישה טיפולית בה יש פעולה ישירה על שינוי דפוסי התנהגות וחשיבה (ואשר יש לה מקום חשוב בטיפול בהפרעות חרדה ומצב רוח).

ישנם טיפולים זוגיים ומשפחתיים בהם היחס לזוג או למשפחה הוא כאל מערכת אחת שהיא העומדת במרכז תשומת הלב הטיפולית, וישנם גם טיפולים קבוצתיים, בהם התהליכים בקבוצה והיחסים המתהווים בין אנשי הקבוצה הם שנמצאים במוקד תשומת הלב של הטיפול.


מהי פסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית (פסיכותרפיה דינאמית)?


גישה טיפולית זו מבוססת על הפסיכואנליזה שאמנם עברה שינויים עצומים מאז ימיו של פרויד, אך היא עדין מבוססת על עקרונות יסוד דומים, ובהם:

ההנחה כי לפחות חלק מן העולם הנפשי שלנו הוא לא מודע וכי דווקא החלקים הלא מודעים הם שקובעים את הפעולות, התגובות וההתנהגויות שלנו איתן קשה לנו להסתדר ושאותן אנו רוצים לשנות בטיפול;
ההנחה כי להתפתחות הנפשית כבר מגיל הילדות המוקדם, עם האירועים המשמעותיים שעברנו, גם אלו שקרו לפני זמן רב (בעבר), יש משמעות בחיי הנפש הבוגרים (בהווה);
וההנחה כי הטיפול מתרחש דרך היחסים המתהווים בהווה, כלומר בין המטפל והמטופל, זאת תוך הבנת האירועים המשמעותיים בחייו של המטופל (בעבר ובהווה), הנעשית דרך חקירת התהליכים הלא מודעים ביחסים של המטופל עם הזולת ובעמדותיו כלפי עצמו. 

בשיטת טיפול זו, מומלץ על פגישה טיפולית אחת לשבוע לפחות, ולמשך תקופה ממושכת. במקרים מסוימים ניתן ליישם עקרונות שיטת טיפול זו גם בטיפולים ממוקדים ומוגבלים בזמן.

העקרונות של גישה זו הם בעלי משמעות גם בטיפולים קבוצתיים.


מדוע פסיכותרפיה פסיכואנליטית (דינאמית) נמשכת הרבה זמן?


בתהליך הפסיכותרפיה, חושף המטופל את הרבדים הפנימיים, הנסתרים והלא מודעים של נפשו. הדרך להגיע למקומות מורכבים ופנימיים אלה באופן בלתי נמנע, היא ארוכה. כבכל מסע, ישנם פיתולים, משוכות ומחסומים, שצריך לעבור אותם ולהתגבר עליהם על מנת להתקדם.
עם זאת, מדובר במסע מרגש ומרתק שהוא עצמו כבר מהווה התפתחות, ובתוכו הולכים ונאספים הבנה והתפכחות וחופש.


למה להשקיע זמן וכסף בפסיכותרפיה כשאפשר להשתמש בתרופות לטיפול בבעיות נפשיות?


הטיפול התרופתי מכוון לפעול על הסימפטום ולא על מקור הבעיה, ופעמים רבות יש צורך להמשיך הטיפול התרופתי למשך שנים רבות ובלעדיו יחזרו הסימפטומים. זאת, לעומת הטיפול הפסיכותרפויטי, אשר מטרתו היא להגיע למקור הבעיה או הכאב ולפעול את הפעולה שלו שם – לשם יצירת שינוי פנימי ומתמשך.
לטיפול תרופתי יכולות להיות גם תופעות לוואי מטרידות. עם זאת, שני סוגי טיפול אלו (תרופתי ופסיכותרפוייטי) יכולים, במקרים רבים, להשלים אחד את השני.


איך אדע אם הבעיה שלי מתאימה לטיפול?


אם אתה נתון במצוקה, משבר, חרדה, בדיכאון, לחץ, או מצוי בכל מתח נפשי שהוא, כדאי שתיפנה לעזרה של איש מקצוע, מוסמך ומיומן. פגישה ראשונית עם איש מקצוע יכולה לעזור לקבל את ההחלטה הנכונה מה נכון עבורך.


מהן היתרונות של מכון לפסיכותרפיה?


קיימים מספר יתרונות למכון לפסיכותרפיה:

במכון לפסיכותרפיה מחויב צוות המטפלים לתהליכי למידה, העשרה והפריה הדדית באופן מובנה ומתמשך (בין ובתוך הדיסציפלינות השונות), מה שמבטיח הן התמקצעות בלתי פוסקת של הצוות והן מצע רחב להתמודדות עם אתגרים היכולים לעלות בטיפולים אלו.

כמו כן, במכון לפסיכותרפיה יש אפשרות, במידת הצורך, לשלב את הטיפול הפסיכותרפוייטי עם אמצעים אחרים היכולים לסייע לטיפול כגון טיפול זוגי ומשפחתי, טיפול קבוצתי או טיפול פסיכיאטרי תרופתי, זאת כאשר כל הטיפולים נעשים תחת גג אחד ובשיתוף פעולה בין המטפלים.

צוות המטפלים במכון לפסיכותרפיה שבמרכז אביב מורכב מפסיכולוגים קליניים ושיקומיים מומחים, מעובדים סוציאליים קליניים מומחים, ומפסיכיאטרים מומחים – שלכולם ניסיון קליני רב.


האם המטפל יכול למסור את המידע שאני מספרת לו לגורם כלשהו?


הכלל הראשון באתיקה המקצועית של כל מטפל היא חובת הסודיות. המטפל אינו רשאי להעביר,  לספר או להשתמש במידע שהתקבל במהלך טיפול.

רק במצבים קיצוניים ביותר יכול למשל בית משפט להורות למטפל למסור מידע הנוגע למטופל המעורב במעשה פלילי חמור. מאחר שמדובר במקום פרטי, ההשגחה על חיסיון המטופל וחיסיון המידע הרפואי מוקפדת שבעתיים. 

על הוראות החוק בנוגע לסודיות רפואית ניתן ללמוד מ"חוק זכויות החולה" שחוקק בשנת 1996.