--
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש בניהול ד"ר גיא אור
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש
בניהול ד"ר גיא אור
לעזרה חייגו 03-6206417

מה זה PTSD?

אירוע טראומטי הוא מצב בו נחשף האדם לחוויה המאיימת על חייו או על שלמותו הגופנית והמלווה בחרדה עזה ובתחושה של חוסר אונים. בדרך כלל מדובר באירוע שהוא חריג בנוף חייו של האדם, ואשר מופיע בעוצמה גדולה ובפתאומיות... ב"מכה".

דוגמאות שכיחות לאירועים טראומטיים הן: תאונות דרכים, תאונות טבע, מלחמה או פעילות צבאית, ותקיפה פיזית או מינית.


PTSD: תסמינים.


פעמים רבות, לאחר חשיפה לאירוע טראומטי, האדם מתחיל לחוש, לחשוב ולפעול אחרת מכפי שהכיר את עצמו קודם לאירוע. שינוי זה יכול להתבטא בתסמינים נפשיים  ובהם:

1. זיכרונות חוזרים ומעוררי חרדה של האירוע הטראומטי. זיכרונות אלו מופיעים בעת ערות ובסיוטים ליליים. לעיתים הזיכרונות של האירוע הטראומטי נחווים כאילו הם מתקיימים שוב, עכשיו בהווה (מה שמכונה flash-back).

2. הימנעות ממצבים היכולים להזכיר או לסמל את האירוע הטראומטי.

3. ירידה בחיות הרגשית המתבטאת בתחושת ניתוק ובהרגשה שהעתיד הוא חסר טעם, צפוי להיות רע, ומייאש.

4. סממני יתר ערות פיזיולוגית ובהם: דריכות יתר, רגישות לרעש, נטייה להיבהל, קשיי שינה וסף גירוי ותסכול נמוכים.

התסמינים הללו יכולים להופיע באופן חלקי או כולם יחדיו. בנוכחות כל התסמינים וכאשר הם בעוצמה משמעותית, מדובר בתסמונת הקרויה: "הפרעת דחק בתר חבלתית" ( PTSD - Posttraumatic Stress DisorderD). 

במצבים אלו נוצרת חוויה של "זרות". האדם אומר (לעצמו) על עצמו : "אני לא מכיר את האיש הזה... זה לא "אני" שאני מכיר...". נוצרת מן שפה פרטית, נוצר כמו מסך בינו לבין האחרים והוא לא מצליח לתקשר. גם לא עם עצמו.


טיפול ב-PTSD: גישה רב ממדית.


המכון לפסיכותרפיה במרכז אביב מציע גישה טיפולית רב מימדית לסובלים מ"פוסט טראומה" (PTSD), הכוללת טיפולים התנהגותיים-קוגניטיבייים, טיפולים מערכתיים-דינאמיים ושלוב של גישות טיפול אלו.

עברת טראומה? אתה סובל מזיכרונות חוזרים ומטרידים של האירוע? פחדים? קשיי שינה?

אל תחכה! פנה אלינו על מנת שנוכל לעזור גם לך!