--
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש בניהול ד"ר גיא אור
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש
בניהול ד"ר גיא אור
לעזרה חייגו 03-6206417
המושג נכות מוגדר בחוק הביטוח הלאומי בתור מגבלה בתפקוד גופני או נפשי הנובעת ממום מולד או מפגיעה פיזית או נפשית, עקב מחלה, תאונה וכו'. נכות נפשית נקבעת על סמך אבחנה פסיכיאטרית של תסמונת נפשית ועל סמך הפגיעה התפקודית שגורמת תסמונת זו. שיעור הנכות נקבע בישראל, בדרך כלל, על פי הקריטריונים (דרגות הנכות) שקבע המוסד לביטוח לאומי, פרט למקרים של נכי צה"ל או נפגעי פעולות איבה, אז נקבעת הנכות לפי הקריטריונים שקבע משרד הביטחון. 

אחת השאלות הנבחנות במתן חוות דעת הוא קשר הגרימה (למשל: בין תאונה לבין ההפרעה הנפשית והנכות שנגרמה לאחריה).

על המומחה הנותן חוות דעת בתחום זה להכיר היטב לא רק את תחום האבחנה הפסיכיאטרי אלא גם את נושא הגרימה (causality), הן בשדה הרפואי והן בשדה המשפטי – מאחר ואין הם זהים.

קביעת הקשר בין גורם למחלה בתחום הרפואה נעשה או על ידי בידוד הגורם הישיר או על ידי מחקרים אפידמיולוגיים בהם נמצא קשר סטטיסטי בין גורם מסוים לעליה בשיעור ההופעה של מחלה (למשל: הקשר בין עישון למחלת סרטן הריאה). על מנת להוכיח קיומו של קשר סטטיסטי כזה, עליו להיות מובהק (מובהקות של -95-99%).

לעומת זאת, מאחר והעיקרון המנחה את המשפט האזרחי הוא להכריע בין טענות, כלומר לגזור צדק בין שני מתדיינים, הרי שרמת ההוכחה הנדרשת היא הטיה של מאזן הסתברויות, דהיינו שהתובע יוכיח את טענתו במידה של הטיה מסוימת, ולו קלה, של מאזן ההסתברויות (כלומר מספיק שסבירות טענתו תהיה 51%).

נפצעת? עברת תאונה? אתה זקוק לחוות דעת פסיכיאטרית?

פנה אלינו על מנת שנוכל לעזור גם לך!