--
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש בניהול ד"ר גיא אור
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש
בניהול ד"ר גיא אור
לעזרה חייגו 03-6206417

משבר נפשי - מה זה?

משבר נפשי (crisis) הוא מצב בו מופיעה תחושת מצוקה, בעקבות משהו ש"התקלקל", משהו לא עובד כמו שהיה, משהו השתנה לרעה. מדובר בשינוי היכול לקרות בתנאים החיצוניים או באדם עצמו. המצוקה, המתבטאת לרוב בתסמינים של חרדה וירידה במצב הרוח, מלווה בדרך כלל בשינוי התנהגותי ובירידה בתפקוד.

מצבי משבר יכולים לקרות סביב אירועים לא נעימים המעוררים תחושת דחק (stress ) כמו: פרידה מבן או בת זוג, מתח ביחסים משפחתיים, פיטורין וחיפוש עבודה, קשיים כלכליים, גילוי מחלות ומוות של אדם קרוב; אך גם מעבר דירה, גיוס לצבא או שינוי אחר באורחות החיים יכולים להביא למצב משברי.

טיפול במצבי משבר

עקרונות הטיפול במשבר כוללים:
א. התערבות בשעת המשבר - זו התערבות שמטרתה להביא לכך שהאדם ינהל את המשבר במקום להיות מנוהל על ידו. התערבות זו כוללת, לפי הצורך, טכניקות הרגעה והרפיה, הסדרת מסגרת תמיכה, החזרה לפעילות וככל האפשר לשגרה המוכרת, והבנה ראשונית של המשבר על רצף מוכר, או לפי קונספטים המוכרים לאדם.
ב. התארגנות אישיותית מחודשת - בה מטרת ההתערבות היא להפוך את המשבר למובן לאדם עצמו ולזולתו, ולאפשר לו לבנות רצף של קיום בטוח, מובן ולגיטימי כאשר האירוע המשברי הוא חלק ממנו. הכוונה היא להפיכת האירוע לבעל משמעות ואת החוויה לקומוניקטיבית לו ולאחרים.

התמודדות עם משבר נפשי

חשוב לדעת כי משבר נפשי מטבעו הוא זמני וחולף, אך נכון כי ההתמודדות עם משבר נפשי תהיה כזו הפותחת אפשרויות צמיחה והתפתחות, ולא כזו המביאה להתנהגות הגנתית וצמצום.

חשוב גם לציין כי טיפול במצבי משבר חייב לכלול אבחנה המבדלת, כדי לברר אם לא מדובר בפריצה של תסמונת נפשית (כמו: דיכאון או הפרעת חרדה). לכן, נכון, במצב משברי, כמו בכל מצב דחוף אחר, לפנות לאיש מקצוע בתחום הנפש לשם הערכה והתייעצות.

עברת משהו לא טוב? משהו התקלקל? אתה מרגיש שאתה במשבר? 

פנה אלינו בהקדם על מנת שנוכל לעזור גם לך!