--
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש בניהול ד"ר גיא אור
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש
בניהול ד"ר גיא אור
לעזרה חייגו 03-6206417
זעזוע מוח / Post concussional syndrome

זעזוע מוח מוגדר כחבלת ראש המובילה להפרעה תפקודית מוחית, פגיעה המבטאת בפגיעה זמנית במצב ההכרה. לרוב יש אובדן הכרה קצר. עם זאת, יתכן זעזוע מוח ללא אובדן הכרה, אלא שינוי מנטאלי אחר כגון: תחושה של טשטוש הכרה או בלבול, קושי להתבטא, קושי בביצוע פעולות פשוטות, קשיי קואורדינציה או הפרעות רגשיות. בדרך כלל ימצא חסר מסוים בזיכרון (אמנזיה) הכולל את אירוע החבלה עצמו, תתיכן פגיעה בזיכרון לזמן שקדם לאירוע (אמנזיה רטרוגראדית) ותיתכן פגיעה בזיכרון לזמן שלאחרי האירוע (אמנזיה אנטרוגראדית).

המוח מוגן בקופסת הגולגולת ומוקף בקרומי המוח שביניהם יש נוזל המשמש גם כסופג זעזועים. עם זאת, חבלת ראש או טלטול של הראש יכולים להביא לכך שהמוח יפגע בתנועתו בגולגולת ויינזק. על כן, זעזוע מוח הוא ביטוי קליני של פגיעה מוחית חבלתית (Traumatic Brain Injury).

המצבים שכיחים בהם נגרם זעזוע מוח הם תאונות דרכים (על רקע חבלת ראש או גם על רקע פגיעה במנגנון של צליפת שוט), אך ניתן לראות בשכיחות לא מעטה מקרים של זעזוע מוח גם בתאונות ספורט (במשחקי כדור, בסקי, וכמובן בקרבות אגרוף או אומנויות לחימה אחרות) וגם בתאונות בעקבות נפילה (בעיקר בילדים).

הממצאים הקליניים, מלבד הפגיעה בהכרה ובזיכרון, כוללים לרוב כאב ראש, סחרחורת, בחילות והקאות, קשיי ריכוז וקשיי התארגנות.

בחלק גדול מן המקרים התסמינים חולפים תוך זמן לא רב. אך לעיתים, מתפתחת תסמונת המכונה "תסמונת שלאחר זעזוע מוח" (Post Concussional Syndrome), תסמונת המתבטאת בכאבי ראש, סחרחורות ותסמינים סומאטיים אחרים, קשיים קוגניטיביים, סף גירוי נמוך ושינויים התנהגותיים, תסמיני חרדה ודכדוך, ובקשיים תפקודיים.

האבחנה של תסמונת זו מתבססת על תמונה קלינית מתאימה יחד עם חסרים קוגניטיביים אופייניים. כך שאבחון נוירופסיכולוגי יכול לסייע רבות באבחון תסמונת זו.

עברת תאונה? חבלת ראש? אתה סובל מקשיי ריכוז וזיכרון? אתה מרגיש שמשהו השתנה בך?

במכון האבחון במרכז אביב ניתן לאבחן אם אתה סובל מנזק בתפקוד המוחי. במידה וכן, ניתן גם להביא לשיפור משמעותי מצבך בעזרת טיפולים שיקומיים המיועדים לכך!

פנה אלינו כעת על מנת שנוכל לעזור גם לך!