--
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש בניהול ד"ר גיא אור
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש
בניהול ד"ר גיא אור
לעזרה חייגו 03-6206417
התערבות במשבר – טיפול פסיכולוגי ממוקד תפקוד
מהו משבר? משבר נפשי הוא שינוי במסגרת החיים, בדבר מה מוכר שהיה "בסדר" ולפתע, הוא לא. מה שהיה ברור וקיים ומוכר (בעבודה, בחיים הזוגיים, האישיים או במצב הבריאותי) וכעת, משפרץ המשבר, כבר אינו כזה. צריך להיזהר מהגדרה זו כי הדברים יכולים להיות מורכבים יותר. כי יתכן שמה שנראה מוכר ובטוח, בתוכנו, הוא בעצם לא כל כך בטוח וספק אם הוא מוכר לכל עומקו. לעיתים מה שנראה מוכר הוא כזה כי אנו משליכים עליו את ציפיותינו. נניח לעת עתה למורכבות, ונחזור להגדרה המעשית יותר. והיא שדבר מה שהיה מוכר ולכן בטוח, שנכנה אותו "רצף", נשבר וכעת אנו נמצאים במקום לא מוכר, אחר, לא נעים ומעורר חרדה ומצוקה. כך קורה כאשר נאלצים לעזוב עבודה. כך קורה כאשר נאלצים להיפרד מבן או בת זוג. כך קורה כאשר מסיבה כלשהי מתעורר לפתע קושי כלכלי. כך קורה כאשר מתוך מצב של בריאות מסתבר שפרצה מחלה. התסמינים השכיחים של משבר, כוללים: חרדות, דאגות, קשיי שינה, ירידה במצב הרוח, עיסוק טורדני בפרטי המשבר, ירידה בתפקוד ופעמים רבות גם האשמה עצמית ותחושה של ירידה בדימוי העצמי.

הטיפול הפסיכולוגי במשבר, או מה שקרוי "התערבות במשבר", הוא בעל מאפיינים מיוחדים:
- ראשית הטיפול נוטה להיות קצר, מאחר ומשבר היא תופעה חולפת – התסמינים החריפים של משבר נפשי חולפים בדרך כלל תוך שבוע עד חודש-חודשיים. - שנית, הכוונה העיקרית בטיפול היא להחזיר את התפקוד ולשקם את הרצף השבור. על כן, הדגש בטיפול הוא על רכיבים מעשיים. למשל: חזרה למסגרת התפקודית הקודמת ככל האפשר [אם מדובר בפרידה מבן/בת זוג, אין זה אומר שצריך להפסיק לעבוד]. הטיפול מסייע להסדרת סדר יום ומשימות, חשוב גם להקפיד על טיפול בצרכים הבסיסיים כמו אוכל, שינה וכו'. - שלישית, יש לגייס גורמי תמיכה רלוונטיים. - רביעית, נכון לעשות עבודה על ה- mastering, כלומר על השליטה במשבר, זאת, תוך הבנת הטעויות הנפוצות בחשיבה בעת משבר, הנתפס ככוללני ["סוף העולם"] וכחסר מוצא, בעת שהוא ממוקד בתחום מסוים ולרוב יש ממנו מוצא. - וחמישית, חשוב להפסיק פעולתו של הגורם המשברי ולקבל את קיומו של מה שאכן קרה במציאות. כמו באבל [שהוא גם סוג של משבר], על מנת לעשות העיבוד שלו צריך להכיר באובדן האדם היקר. כך גם בפרידה או בפיטורין. ניסיון להכחיש או לבטל הגורם למשבר לא מאפשר את תהליכי העיבוד ויכול להביא לכרוניזציה של הסבל.

חשב לזכור שמשבר הוא גם הזדמנות, כי הוא מאפשר התארגנות מחדש, ושכיח לראות צמיחה לאחר התגברות על משבר.
בעניין אחרון זה, לרוב המשבר אינו רק תגובה לאירוע חיצוני אלא הוא מהדהד דילמות וקונפליקטים פנימיים [מודעים ולא מודעים], קונפליקטים הנוטים ללוות האדם מילדותו. משבר פוגש אותנו בדרך כלל במקומות בהם יש לנו "עקב אכילס", בהם יש לנו חולשה. כלומר מקומות בהם אנחנו חייבים להיות חזקים. על כן, ההתגברות על המשבר החריף עם החזרה לתפקוד, מזמנת לרוב מקום לעבוד, במסגרת טיפול פסיכולוגי, על הדילמות והקונפליקטים הפנימיים שהיו בבסיס המשבר.