--
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש בניהול ד"ר גיא אור
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש
בניהול ד"ר גיא אור
לעזרה חייגו 03-6206417
המושג "הפרעת אישיות", דורש התייחסות קודמת למושג "אישיות". אישיות (Persona) מקורה מן התיאטרון היווני שם תיארה את המסכה וגם את תכונות הנפש המוחצנות של הדמות במחזה. בהמשך הפך המושג למתאר את התכונות החיצוניות כמו גם הפנימיות. מאז פרויד והפסיכואנליזה, משמש מושג זה גם לתאר את המנגנונים השונים הפועלים בנפש ואחראיים להתנהגותו ותחושותיו. בשפה היומיומית, מחליף מושג זה את המושג "אופי", המתייחס להתנהגות הנפשית כפועלת על פי מבנה מוגדר, היכול לאפיין את סגנון ההתנהגות, המחשבות והתחושות של פרט בעל אופי מסוים. ההגדרה של האישיות כמבנה, מחזירה אותנו אל הפסיכואנליזה, אל התפיסה ההתפתחותית הרואה את התפתחות האישיות מאישיות ילדית לאישיות בוגרת כמהלך של שלבים או תהליכים, שיכול להיוותר בהם מעצור, או פגימה, ועל המשימות והתפקודים הנדרשים מאישיות בוגרת (מפותחת, תקינה).

התפתחות תקינה של האישיות מתבטאת בתפקודים אישיותיים כגון: תחושת זהות עצמית יציבה, ערך עצמי יציב וטוב, יכולת להתמודד עם דחק, תסכול וביקורת, ויסות הרגשות בהתאם לבוחן המציאות, יכולת ויסות הדחפים, הגנות יעילות ומסתגלות, יכולת סובלימציה, תפיסה אינטגרטיבית של יחסי האובייקט (יחסים עם הזולת), כלומר היכולת לאינטגרציה בין "טוב" ל"רע" (בניגוד לחוויה שהכל צריך להיות או "טוב" כולו או "רע" לגמרי, הנוטה להיכשל במבחן המציאות), סופר-אגו המגדיר ערכים ואידיאלים שיש לאדם הזדהות איתם (ולא כזה המבטא ביטול עצמי וביקורת), וכן גם ספונטניות, יצירתיות, הומור (כולל הומור עצמי), יכולת להתייחס לזולת באמפטיה, אופטימיות ועוד.

הפרעה באישיות, פירושה הפרעה בהתפתחות האישיות הבוגרת, התקינה (לרוב על רקע של לקויות בתפקוד ההורי במשולב עם נטיות מולדות). המביאה לפגמים בתפקוד האישיותי ובכך למאפיינים של תחושה, חשיבה והתנהגות הסוטים מן המצופה מהאישיות הבוגרת, מה שמתבטא בדפוסי תגובה לא יעילים ולא מסתגלים (בעלי מאפיינים מסוימים המאפיינים כל אחת מהפרעות האישיות), ואשר מביאים למצוקה ולקשיי תפקוד.

הפרעת אישיות גבולית מתאפיינים בחוסר יציבות רגשית, עוצמה רגשית רבה, קושי בשליטה על הדחפים והתנהגות אימפולסיבית, הפרעה בזהות העצמית ובערך העצמי עם רגישות עזה לנטישה ודחיה, נטייה לתגובות זעם והתפרצויות, כולל פגיעה עצמית, ותחושת ריקנות, חוסר תקווה וכעס. בנוסף, רוב הסובלים מהפרעות אישיות סובלים גם מתסמיני חרדה מירידות חוזרות במצב הרוח, מתסמינים גופניים פסיכוסומאטיים, ממצבים דיסוציאטיביים חולפים, ולעיתים גם מגלישות פסיכוטיות. גם שימוש באלכוהול ובסמים כ- self medication, הוא נפוץ.
שכיחותה של הפרעת אישיות גבולית היא 2-3% באוכלוסיה הכללית. מבין המטופלים בבריאות הנפש כ- 3/4 הן נשים אולם ההנחה היא שגברים הסובלים מהפרעה זו פונים לטיפול נפשי פחות מנשים.

טיפול הבחירה בהפרעת אישית גבולית הוא טיפול פסיכותרפוייטי ממושך, אם כי, במקרים בהם יש סבל מתסמיני דכדוך וחרדה ניתן להיעזר בטיפול תרופתי, וניתן להיעזר במידת מה בתרופות גם לשכוך האימפולסיביות והתפרצויות הכעס.

סובל מהפרעת אישיות? חש שאתה מכיר את הקשיים המתוארים?

פנה אלינו על מנת שנוכל לעזור גם לך!