--
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש בניהול ד"ר גיא אור
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש
בניהול ד"ר גיא אור
לעזרה חייגו 03-6206417
מדובר באחת ההפרעות במצב הרוח המבטאת, בדרך כלל, בהתקפים מוגדרים של מצב רוח ירוד - דיכאון (מצב רוח מדוכדך, חוסר עניין, חוסר אנרגיה, איטיות, ירידה בתיאבון, ירידה בעניין במין, ערך עצמי נמוך, ייאוש ולעיתים אובדנות), ושל מצב רוח מרומם - מאניה (מצב רוח טוב עד זחוח, יתר אנרגיה, לחץ דיבור, סף גירוי נמוך ורגזנות, ירידה בצורך בשינה, ערך עצמי גבוה ולעיתים גרנדיוזי, בזבוז כספים, עליה בעניין במין, ריבוי תוכניות שחלקן חסרות בסיס מציאותי והתנהגויות חסרות שיפוט).

שכיחות באוכלוסיה היא כ- 1% (Life time prevalence). בד"כ מתחילה ההפרעה בהתקף של דיכאון (הכוונה לדיכאון מז'ורי). רוב החולים סובלים גם מהתקפי דיכאון וגם מהתקפי מאניה, אך 10-20% סובלים רק מהתקפי מאניה.
ישנה צורה קלה יותר של ההפרעה, שנקראת הפרעה דו קוטבית מסוג 2 (בניגוד לסוג 1 – שזו ההפרעה המלאה והקשה יותר). מדובר בהפרעה בה אין התקפי מאניה מלאים אלא רק סימני מאניה חלקיים, ולכן נקראים התקפי היפומאניה. עם זאת, האבחנה דורשת קיומם של התקפי דיכאון מז'ורי.

מזה שנים רבות קיים טיפול תרופתי פסיכיאטרי טוב להפרעה זו, הכולל טיפול במייצבי מצב רוח (כגון ליתיום, דפלפט, טגרטול) ולפי הצורך גם בנוגדי דיכאון (כגון: ציפרלקס, פרוזק, אפקסור). בשנים האחרונות נכנסו לשימוש גם תכשירים מקבוצת נוגדי הפסיכוזה האטיפיים שנמצאה להם פעילות אנטי-מאנית ומייצבת מצב רוח (כגון: זיפרקסה, ריספרדל, סרוקוול).

עם טיפול זה ניתן לאזן את רוב הסובלים מהפרעה דו-קוטבית.

יחד עם זאת, אנשים הלוקים בהפרעה זו, נוטים לסבול גם מאי היציבות הנובעת מן השינויים במצב הרוח, מה שפוגע בתחושת הערך העצמי, הזהות, ומקשה על התפקוד ביחסים בין אישיים ובבניית קריירה. על כן, מומלץ כי במקביל לטיפול התרופתי, הסובלים מהפרעה זו יעברו טיפול פסיכולוגי שיכול לתת מענה לקשיים אלו.

הגישה של מרכז אביב לטיפולים פסיכולוגיים מסוג זה היא גישה פסיכואנליטית שיקומית.

זקוק לייעוץ פסיכיאטרי? מתעניין בטיפול פסיכולוגי?

פנה אלינו על מנת שנוכל לעזור גם לך!