--
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש בניהול ד"ר גיא אור
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש
בניהול ד"ר גיא אור
לעזרה חייגו 03-6206417
כמה מילים על הדרכת הורים:

העידן הנוכחי, של תהליכי גלובליזציה וטשטוש גבולות, של אינדיווידואליזם והאדרת ההצלחה האישית וזכויות הפרט, הביא יחד עם התפתחות החירות וחופש ההזדמנויות גם את נטישת המסורות ומסגרות עם אובדן כוחו של הסדר הישן.

כך קהתה משמעות הערכים של פעם ובתוך כך, גם ההורים איבדו מסמכותם על ילדיהם (לכאורה). בה בעת, מחויבותם לא פחתה והמשימות המוטלות כיום על הורים הן בדרך כלל רבות מבעבר – זאת כאשר, פסיכולוגית, הקשר עם ההורים נותר הגורם המהותי להתפתחות הנפשית התקינה, כפי שהיה תמיד. דונאלד ויניקוט, מאבות הפסיכואנליזה המודרנית ורופא ילדים בהכשרתו, כתב רבות (ודיבר בתוכניות רדיו ב- BBC) על תפקידה של האם כ"ראי" (mirror), דרכו לומד הילד מי הוא, או במילותיו שלו: "כשהוא מסתכל בפני האם הוא רואה הילד את עצמו". ז'אק לקאן, שפיתח זרם עצמאי בפסיכואנליזה בהמשך להגותו של פרויד, עסק בתפקיד האב כאחראי על יצירת משמעות וליכולת לתפקד במציאות (החיצונית והפנימית) וכדבריו: "שם-האב הוא שערב לקשר בין מסמן למסומן בשפה". כלומר לייצוג. כלומר להבנת המציאות. כמובן שכאשר מדברים על "האם" או האב" אלו פונקציות שקיימות באמהות ואבות כאחד, כלומר בכל הורה (לא רק אמא קמה לילדים בלילה ולא רק אבא אומר מה מותר ומה אסור), על אף שיש איזו הטיה מסוימת לתפקידים אימהיים אצל אימהות ותפקידם אבהיים אצל אבות. מאחר והורות כיום אמורה לתווך ולמצוא דרך במציאות של צרכים מנוגדים ומתנגשים, היא עמוסת ציפיות ומטלות כאשר אמצעי השפעה הם מוגבלים יותר, ולא פעם חסרים גורמי תמיכה וגיבוי מספקים. אזי, במצבים של קושי רגשי של הילד או הילדה, יכולים ההורים להיעזר הרבה בהדרכת הורים וכך לסייע לבנם או בתם לצלוח את הקושי. מכון הטיפול ב"מרכז אביב" עוסק בטיפול בהורים, ילדים ומשפחות, בגישה המשלבת חשיבה מערכתית והתנהגותית (עם כלים פרקטיים) וחשיבה פסיכואנליטית העוסקת במהותם של התהליכים והבנתם באופן עמוק ולא רק ברמת הסימפטום – שילוב המסייע לא רק בפתרון הקשיים אלא גם בהתפתחות של חוסן פנימי.

בחודשים הבאים, אחת לחודש, נעסוק כאן בנושאים ומצבים היכולים להטריד הורים לילדים, בהם יש מצוקה לילד, להוריו (ולרוב גם וגם), ואשר בהם הדרכת הורים תוכן לסייע רבות לילד וגם להורים.

בין הנושאים והמצבים יהיו:

• ילד חסר גבולות • להשכיב לישון • הרטבה לילית מתמשכת • חרדות בילדים • הילד המבודד חברתית • ילדים להורים גרושים • ועוד...