--
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש בניהול ד"ר גיא אור
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש
בניהול ד"ר גיא אור
לעזרה חייגו 03-6206417
דיכאון, במובן הפסיכיאטרי, זו תסמונת המתבטאת בירידה ממושכת במצב הרוח המלווה בתסמינים נוספים, כגון: ירידת אנרגיה וירידה בחשק ובעניין, בתחושות של חוסר ערך עצמי, ייאוש ולעיתים גם אשמה, הפרעות שינה, אי שקט, חרדות, מחושים גופניים שונים, שינוי בתיאבון, ירידת בריכוז וירידה תפקודית משמעותית.

דיכאון יכול להופיע כאפיזודה דיכאונית מז'ורית, שאז מדובר בדיכאון משמעותי העונה על חלק גדול מהקריטריונים המצוינים למעלה, או בדיכאון מינורי (קל) שיכול להיות תגובתי (למשל במצב של משבר) או כחלק מתסמונת דיכאונית (כמו דיסתימיה – שהיא תסמונת של דיכאון קל אך מתמשך).

יש שני סוגים עיקריים של טיפולים יעילים במצבי דיכאון וחרדה. הראשון הוא טיפול בשיחות (פסיכותרפיה) הנוגע ברגש ומחשבות הקשורים לדיכאון ולמבנה הרגשי של האדם. השני הוא טיפול בתרופות נגד דיכאון המשפרות את מערכות העברת המידע הטבעיות של המוח וגורמות, במהלך הזמן, להקלה בתסמינים עד להפגתם. ההחלטה על איזה מהטיפולים או איזה שילוב שלהם מתאים לכל אחד ואחד מתקבלת על בסיס אינדיווידואלי בהתייעצות עם איש מקצוע.

באשר לטיפול תרופתי: מאז שנות ה-50 של המאה שעברה קיים טיפול תרופתי יעיל כנגד דיכאון. תחילה מדובר היה בתכשירים בעלי תופעות לוואי רבות, כולל תופעות מסוכנות לפרקים, כך שטיפולים אלו יועדו בעיקר לסובלים מדיכאון מז'ורי קשה וממושך. אולם בהדרגה, החל משנות ה-80 של המאה שעברה, נכנסו לשימוש תכשירים עם מעט מאוד תופעות לוואי (תחילה, תכשירים מקבוצת ה SSRI ואחר גם מקבוצות אחרות), שהקלו את השימוש בתכשירים נוגדי דיכאון.

כמה זמן צריך לקחת את התרופות?

משך הטיפול תלוי בכמה שיקולים. יש לקחת בחשבון שתרופות נגד דיכאון משפיעות רק אחרי כמה שבועות של טיפול רצוף. בנוסף, מאחר שהתקף של דיכאון מז'ורי חולף בממוצע רק אחרי חודשים ארוכים, הטיפול צריך להימשך לפחות מספר חודשים, ולעיתים אף לתקופות ממושכות יותר, אחרת, הפסקת הטיפול עלולה להביא לחזרת תסמיני הדיכאון. שילוב של פסיכותרפיה יחד עם הטיפול התרופתי יכול לקצר את משך השימוש הנדרש בתרופות.

האם הטיפול התרופתי ממכר?

תרופות המיועדות לטיפול בדיכאון אינן ממכרות ונמצאו בטוחות ויעילות, גם במקרים שיש צורך בטיפול ממושך. התמכרות לתרופה מתבטאת בשני מאפיינים: 

א. התרגלות (tolerance) – ירידה בהשפעת התרופה עם הזמן מה שמצריך שוב ושוב עליה במינון התרופה על מנת להשיג את אותו האפקט.

ב. תופעות גמילה (withdrawal) – תופעות גופניות ונפשיות בעת הפסקת השימוש בתרופה, מה שגורם למשתמש לחזור ולהשתמש בתרופה על מנת להימנע מתופעות אלה.

לתרופות לטיפול בדיכאון וחרדה אין התרגלות ואין תסמונת גמילה עם הפסקתן. עם זאת, הפסקת הטיפול התרופתי יכולה להביא לחזרתם של תסמיני הדיכאון אשר חלפו עם הטיפול התרופתי.

איזה תופעות לוואי יש לטיפול התרופתי?
תופעות הלוואי תלויות באיזו תרופה ספציפית מדובר. ישנם מספר סוגים של תרופות נגד דיכאון עם השפעות ותופעות לוואי שונות. עובדה זו מאפשרת התאמת טיפול לכל מטופל ומטופל, אשר יביא ליעילות המרבית עם המינימום האפשרי של תופעות לוואי. דוגמאות של תופעות לוואי אפשריות הן בחילות ואי נוכחות בקיבה, תופעות הנעלמות ברוב המקרים לאחר זמן שימוש קצר.  תופעות לוואי אפשריות אחרות כוללות שינויים בתיאבון ובמשקל ושינויים בתפקוד המיני. מאחר ופרופיל תופעות הלוואי הוא שונה מתרופה לתרופה, ניתן, גם במקרים בהן יש תופעות לוואי מטרידות, להתאים את הטיפול התרופתי כך שתופעות הלוואי ייעלמו או שיהיו זניחות וחסרות משמעות (יש לזכור שבמקרים רבים אין כלל תופעות לוואי משמעותיות). התייעצות עם פסיכיאטר היא הדרך הטובה ביותר לתאם את הטיפול התרופתי למטופל.

האם תופעות הלוואי של הטיפול התרופתי חולפות או שהן לתמיד?
תופעות הלוואי של תרופות נוגדות דיכאון וחרדה חולפות עם הפסקת הטיפול או בימים ושבועות אחרי הפסקת הטיפול. כך, שכאשר מופיעות תופעות לוואי מטרידות, ניתן להפסיק או להפחית את המינון של הטיפול תוך ביטחון שההשפעה הלא רצויה תעבור. לאור המורכבות האפשרית, מומלץ כי כל שינוי בטיפול התרופתי יעשה לאחר התייעצות עם פסיכיאטר.

אתה סובל מדיכאון?

פנה אלינו עוד היום כדי שנוכל לעזור גם לך!