--
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש בניהול ד"ר גיא אור
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש
בניהול ד"ר גיא אור
לעזרה חייגו 03-6206417
אבחון פסיכיאטרי על ידי ראיון קליני שעורך פסיכיאטר, כלומר בשיחה, בה הנבדק נשאל שאלות שונות ונבחנות תשובותיו להן כמו גם התנהגותו. בראיון זה מתקבלת תמונה של תולדות עברו ומהלך קשייו הנפשיים וכן נבדקים מרכיבים שונים בתפקודו הנפשי ובהם: מהלך החשיבה, תכני החשיבה, אופן התפישה, ההתמצאות, זיכרון וריכוז, ביטויי ההתנהגות הגופניים, האופן בו הוא יוצר קשר, ביטויו הרגשיים, מצב רוחו, התובנה, השיפוט ובוחן המציאות.

האבחנה הפסיכיאטרית נקבעת על פי התאמת הממצאים הקליניים, כלומר התסמינים, לקריטריונים של הפרעות נפשיות אשר נקבעו על סמך תצפיות ממושכות וחוזרות. קריטריונים אלו מקובצים כיום בשני "מדריכים" מקובלים, אשר יש ביניהם הבדלים קלים:

1. ה- (DSM (Diagnostical & Statistical Manual of Mental Disorders– שהוא המדריך של איגוד הפסיכיאטריה האמריקאי.
2. ה- (ICD (International Classifications of Diseases– שהוא המדריך של ארגון הבריאות העולמי.

למרות הידע הרב הן על ההתנהגות האנושית והן על מבנה המוח, לגבי רוב ההפרעות הנפשיות (ורוב האבחנות הפסיכיאטריות), אין כיום מספיק מידע על המנגנון החולני (הפתולוגי) המביא להפרעה (פתופיזיולוגיה) ולא ברורה מספיק הסיבה לפריצת ההפרעה (אטיולוגיה). על כן, האבחנה נעשית ברוב המקרים על סמך קיומם של מספר סימפטומים (תלונות סובייקטיביות) וסימנים (ממצאים אובייקטיביים בבדיקה). סוג אבחנה זה נקרא אבחנה של תסמונת (Syndrome).

ישנן ארבע דרגות של אבחון ברפואה לפי רמת ההבנה של המדע את ההפרעה או המחלה: הראשונה, בה רמת ההבנה שלנו היא הנמוכה ביותר, נעשית על סמך סימן או סימפטום (למשל: יתר לחץ דם היא אבחנה הנעשית על פי סימן, וכאב ראש היא אבחנה הנעשית על פי סימפטום). השניה: על פי אוסף של סימנים וסימפטומים, כלומר תסמונת. השלישית: על פי הבנת המנגנון החולני – הפתופיזיולוגי, והרביעית: על פי הגורם למחלה – אטיולוגיה. 

כפי שניתן להבין, האבחון בפסיכיאטריה ברובו נעשה ברמת התסמונת, מה שלעיתים יכול להיות קשה, במיוחד במקומות בהם יש חפיפה בין הגדרות של הפרעות שונות או כאשר התמונה הקלינית אינה ברורה. עם זאת, אבחון זה ברוב המקרים נותן מענה טוב לגבי מהות ההפרעה, ויותר מכך, לאור ניסיון העבר ומידע שהצטבר ממחקרים רבים, יכול האבחון הפסיכיאטרי לתת מענה טוב גם לגבי הצפי לעתיד – הפרוגנוזה (Prognosis) וכן, לגבי טיפולים היכולים להועיל במצב המאובחן.

המטרה העיקרית של אבחון זה היא, אם כך, לתת מענה מקצועי לאדם הסובל מתסמונת נפשית באשר למהות התסמונת, משמעותה בהתייחס למהלך הצפוי ומהם הטיפולים המתאימים לה.

אבחון פסיכיאטרי יכול לשמש גם בשאלות משפטיות וחוקיות ובהן: אחריות פלילית, הערכת מסוגלות (למשל בנושאים של: מתן צוואה, או אפוטרופסות) וקביעת נכות נפשית. 

זקוק ליעוץ פסיכיאטרי?

פנה אלינו על מנת שנוכל לעזור גם לך!