--
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש בניהול ד"ר גיא אור
מרכז לטיפול, יעוץ ואבחון בתחומי הנפש
בניהול ד"ר גיא אור
לעזרה חייגו 03-6206417
אבחון נוירופסיכולוגי הינו תהליך הערכה בו נבחנות ונמדדות יכולותיו ומגבלותיו הקוגניטיביות של האדם כגון קשב, ריכוז, זיכרון, תפקודים ניהוליים, ארגון ותפיסה. אבחון זה יכול להידרש לאחר כל סוג של שינוי בתפקוד שמקורו נוירולוגי. שינוי זה יכול להיות תוצאה ישירה של פגיעת-ראש טראומטית, אירוע-מוחי (שבץ), גידול מוחי, מחלה ניוונית (כגון טרשת נפוצה), או מחלות נוירולוגיות אחרות.

אבחון נוירופסיכולוגי יעיל גם בזיהוי של לקויות למידה או הפרעות קשב. כמו כן, באנשים אשר מבחינות אחרות הינם בריאים, האבחון יכול גם להועיל בהפרדה בין בעיות נוירולוגית ובעיות פסיכיאטריות. .

על מנת לבחון זאת נבנו כלים ספציפיים (מבחנים פסיכומטריים) הנשענים על תקפות סטטיסטית ולכן מאפשרים הערכה אובייקטיבית. מבחינים הכוללים:

- מבחני אינטליגנציה
- מבחני זיכרון
- מבחני ריכוז
- מבחני תפיסה
- מבחני חשיבה גבוהה ותפקודים מנהליים
- מבחנים להערכת התפקוד הרגשי והאישיותי כולל – MMPI

כמו כן, כחלק ממערכות האבחון ניתן להשתמש גם במערכת אבחון קוגניטיבי ממוחשבת הקרויה – BRC. מדובר במערכת ממוחשבת, כאשר המבחנים מועברים באמצעות עבודה על מסך מגע אינטר-אקטיבי. המערכת מכילה מבחנים שונים לאבחון תפקודי מוח ותפקודים קוגניטיביים. מערכת זו טובה גם לאבחון הפרעות קשב, תוך התייחסות להבדלה בין הפרעות קשב ראשוניות לבין הפרעות קשב משניות.  

מכון האבחון במארז אביב מבצע אבחונים נוירופסיכולוגיים למטרות קליניות, כגון אבחון הפרעת קשב, אבחון לקויות קוגניטיביות לאחר חבלת ראש, או בשל לקויות מוחיות אחרות, וכן נעשים אבחונים אלו מסיבות משפטיות ובהן סיוע להכנת חוות דעת פסיכיאטרית או נוירולוגית, וכן באשר לשאלות ספציפיות כגון אובדן זיכרון, כשירות לעמוד מבחינה שכלית לדין ועוד.

זקוק לאבחון נוירופסיכולוגי?

פנה אלינו עוד היום, כדי שנוכל לעזור גם לך !